Autor:
Erakogu

Wei Cheni magistritöö Hiina Ida-Minyagi ennete süsteemi kohta pälvis Tartu Ülikooli Aasia keskuse stipendiumi

2023/24 õppeaasta Aasia keskuse humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna stipendiumi pälvis Wei Chen magistritööga, milles folkloristika ja pärandirakenduste õppekava autor uuris Hiina Ida-Minyagi piirkonna inimeste ennete süsteemi. Töö juhendajaks Valentina Punzi

Magistritöö terviktekst

Minyagi kultuuris peetakse endeks seda, kui inimene puutub kokku „ebaloomuliku nähtusega,“ mida usutakse viitavat tulevasele sündmusele. Ended kujutavad endast omaette folkloorižanrit, milles põimuvad kollektiivsed ja individuaalsed kogemused.

Erinevalt teistest kultuuridest, kus ended hõlmavad positiivseid ja negatiivseid märke, tähistavad need Minyagide süsteemis ainult negatiivseid sündmusi, mis on juba iseenesest huvitav teadmine. Ettetähendused hoiatavad liginevate riskide eest, mida sageli leevendatakse rituaalide ja spetsiifiliste toimingutega. Kuigi näiliselt negatiivsed, on Minyagi ended proaktiivsete meetmetena asendamatud ja selle läbi omavad tulevikku vaatavat positiivset toimet, mistõttu võib öelda, et nende ennete süsteem on oma olemuselt pragmaatiline. Siin võib tuua teatava tingliku paralleeli eestlastele omasest tõrjemaagiast. Minyagi inimeste viis noppida käsikirjadest sobivaid endeid ja kasutada neid tuleviku ennustamiseks ning endale soodsa otsuse tegemiseks näitab, kuidas pragmatism aitab mõista ennustuste funktsioone kogukonna erinevates kontekstides.

Wei Chen ise on pärit Ida-Minyagi kogukonnast, mis võimaldab tal elegantselt liikuda maa ja linna, põllu ja ülikooli, sees- ja väljaspoolsuse vahel. Minyagi ennete süsteemi folkloristikult analüüsides püüab ta lepitada eemilist ja teadlastele omast analüütilist vaatenurka. Need ainulaadsed isiklikud olud võimaldasid tal kokku panna Minyagi inimestega peetud vestluste käigus kogutud andmeid ja autori enda kogemusi.

Täispikk intrevjuu töö autogiga


Ülevaade on koostatud magistritöö kokkuvõtte põhjal. Koostaja Evelyn Pihla, TÜ Aasia keskuse kommunikatsioonijuht, evelyn.pihla@ut.ee 
 

Ismet Suleimanov

Ismet Suleimanovi magistritöö krimmitatarlaste kollektiivsest traumast pälvis Tartu Ülikooli Aasia keskuse stipendiumi

Ajakirjanike vestlusring

Keerukate teemade selgitamisel on teadlased ajakirjanikele väga oodatud partnerid

Helen Haas

Kas Lähis-Idas on ruumi demokraatiale?